Local Storage seems to be disabled in your browser.
For the best experience on our site, be sure to turn on Local Storage in your browser.
Du er noget særligt (8 - 12 år)
Sovehjælp og/eller ekstra selvværd. Vil du give dit barn følelsen af at være noget særlig? Vil du give dit barn ekstra trivsel? Havkongen og hele havriget roser dit barn i søvn. Dit barn oplever det som historier, men .....
Fås som indbundet bog, e-bog (pdf), lydbog (CD eller mp3)
Lydbøger og e-bøger kan både downloades, læses og høres direkte på din profil.
Fra 198,00DKK.
Til 228,00DKK.
Du er noget særligt
Selvværd
Selvtillid
Nul søvnproblemer
Indhold |
![]() |
Dit barn er hovedpersonen i disse to historier ... Læs mere |
Anvendelse |
![]() |
De to historier findes i to forskellige versioner ... Læs mere |
Anbefalinger |
![]() |
Ikke flere mareridt om natten ... Læs mere |
Lydprøve |
![]() |
Du kan kun bedømme stemmen og musikken ... Læs mere |
Carsten Sommerskov |
![]() |
Mere end 35 års erfaring kan afspejles direkte i virkningen ... Læs mere |
Videopræsentation |
Se på Youtube tryk her |
Anja Åkesson:
Kære Carsten.
Jeg har 4 historier til mine børn. De er totalt afhængige af dem, og det er helt slut med mareridt om natten. De føler de kender Carsten, fordi han læser for dem hver aften.
Erfaring, der virker
I mere end 35 år har Carsten Sommerskov beskæftiget sig med styrkelse af børns selvværd og selvtillid. Disse historier er skabt på basis af al den viden og erfaring med det formål at skabe det bedste, du kan give dit barn.
Dit barn skal i hver historie forbi tre forhindringer, som skal løses på en ny måde, hver gang dit barn lytter til historierne. Derfor vil selv de større børn elske at høre disse historier igen og igen.
Sådan bruges ”historier, der virker”
De to historier findes i to forskellige versioner. Den ene version er beregnet til at blive hørt i løbet af dagen.
Brug den, når barnet kommer træt hjem fra skole/SFO. Børn er naturligt trætte på det tidspunkt - blodsukkeret er lavt, og mange børn bliver utidige. Sæt en af daghistorierne på, og nyd at se dit barn falde til ro og slappe af.
I den anden version er historierne blevet til to godnathistorier, hvor musik og blid tale til slut leder barnet direkte ind i drømmeland.
Indhold
Slut med sengetidsproblemer, når først dit barn er blevet fanget af at være hovedpersonen i "Havkongen". At blive rost igen og igen styrker selvværdet og selvtilliden, og det er lige det, der sker her.
Dronningernes råd giver foruden ekstra selvtillid også dit barn ekstra social kompetence. Alle børn elsker at få ros. Børn forveksler historie og virkelighed i en grad, der virkelig får underbevidstheden til at arbejde med selvværdet. Kan bruges for at få det stille barn lidt mere frem på scenen eller til at få dæmpet det barn, der har lidt for meget fart på.
Hav en glad dag historier:
Dronningerne råd 21:15
Havkongen 21:17
Godnathistorier:
Dronningerne råd 22:48
Havkongen 21:55
Bogen indeholder de samme historier, så du selv kan læse dem op for dit barn (de egner sig ikke til selvlæsning). Bogen er uden illustrationer, idet det er meningen at barnet selv skal bruge sin kreative fantasi.
Lydprøve
1. Du skal huske, at det er barnet, der skal kunne lide musikken og stemmen. Det sker næsten aldrig, at børnene står af på nogle af disse dele.
2. Bemærk: Dette brudstykke giver ingen idé om den samlede virkning: Skal det være en del af afspændingen? Eller en del af historien? Eller af slutningen? Eller?
3. Lydprøver kan i nogen grad bruges til at bedømme aldersklasserne.
Dog har vi efter ønske fra flere kunder lagt en lydprøve på. Vær opmærksom på, at lydprøven typisk starter og stopper brat midt i en sætning eller et ord efter 1 - 2 minutter.
Du behøver slet ikke downloade - I virkeligheden er det ikke apps: Du logger ind og lægger et ikon ud på en telefon, tablet, iPad eller pc ligesom en app. 4 klik i alt, så simpelt er det. Vejledning medfølger. Hvis du skal bruge dine produkter uden internetforbindelse, er du nødt til at downloade dem.